Fluke 1748-15-INTL Power Quality Logger W/60 CM 1,500A IFLEX, INTL
Software Features
Hardware Features
- Flexible power supply: Powers directly from the measured circuit with the widest available range for a power quality logger automatically going from 100 V to 500 V or from a wall line cord, so you can test anywhere.
- Compact size: Designed to fit in tight spaces and panels with small 23 cm x 18 cm x 5.4 cm (9.1 in x 7.1 in x 2.1 in) footprint.
- Highest safety rating in the industry: 600 V CAT IV/1000 V CAT III rated for use at the service entrance and downstream.
- Security: Safeguard your best asset from theft with a standard chain or other security device.
Download
Produk Lainnya
Fluke 1760TR ThreePhase Power Quality Recorder
Usage
Detailed fault analysis – Performs high-speed transient analysis and finds root causes of equipment malfunctions for later mitigation of malfunctions and predictive maintenance. The fast transient option, with a measuring range of 6,000 V, makes it possible to record very short impulses such as lightning strikes.
Software Features
Hardware Features
Fluke 1777  ThreePhase Power Quality Analyzer
Automatic measurements. More flexibility. Better power quality troubleshooting.
With the 1770 Series you’ll never miss a critical power quality event—from fast transients up to 8 kV, harmonics up to 30 kHz, dips and swells, as well as the voltage, current, and power measurements that enable you to characterize your electrical system.
Automatic measurement capture
Ultimate measurement confidence
Powerful analysis software with easy-to-create reports
“In-workshop” and “in-the-field” setup and download through PC application software
Simple data downloads using USB memory stick, WiFi, LTE, wired Ethernet, or USB cable
High-speed voltage transient capture
Transients negatively impact otherwise healthy systems every day and their potential to damage your equipment can’t be underestimated. Whether your system is experiencing impulsive or oscillatory transients, the results can be devastating and cause problems ranging from insulation failures to total equipment failures. The Fluke 1775 and Fluke 1777 incorporate advanced transient capture technology to help you clearly identify high-speed voltage transients, so you have the data you need to stop them in their tracks. The Fluke 1775 Power Quality Analyzer has 1MHz sampling capability to capture fast transients, while the Fluke 1777 Power Quality Analyzer has 20MHz sampling capability to capture the fastest transients in high detail.